Endonezya, Paslanmaz Çelik Soğuk Haddehane Tesislerinde Üretimi Durduruyor

Son Güncelleme: 09.07.2024 Ekleyen: MP-Editör

Yıllık kapasitesi 700.000 MT'ye kadar olan Endonezya paslanmaz çelik soğuk haddehane tesisleri, en az iki ay boyunca üretimi durduracağını açıkladı. Bazı medya kuruluşları üretimin 80 gün boyunca durdurulabileceğini bile bildirmekte.

Piyasada Spekülasyon: Hammadde Sıkıntısı mı Yaşanıyor?

Şu anda Endonezya paslanmaz çelik soğuk haddehane tesislerinde bu tedbirin olası nedenleri hakkında birçok spekülasyon var. Bunlar arasında düzenli bakım çalışmaları ve Endonezya'da sürekli bir nikel cevheri kıtlığı nedeniyle girdi malzemelerinin temininde yaşanan sorunlar yer alıyor.

Tsingshan Nikel Eritme Tesisinde Tekrar Patlama

Asya medyasında çıkan haberlere göre, Endonezya Morowali Endüstri Parkı'ndaki (IMIP) Tsingshan Grubu'na ait nikel eritme tesisinde bir patlama daha meydana geldi ve en az iki işçi yaralandı. Aynı tesiste Aralık 2023'te ciddi bir patlama olmuş ve birkaç işçi hayatını kaybetmişti. Haberlere göre, son patlama Aralık'taki kazaya neden olan aynı koşullardan kaynaklanmış gibi görünüyor.

Krom Cevheri Ve Ferro Krom Fiyatları Yükseliyor

Güney Afrika'dan gelen krom cevheri fiyatları, Mayıs 2024 ortasından bu yana %6.2'ye kadar arttı. Bu artışın özellikle Çin'den ve oradaki paslanmaz çelik endüstrisinden gelen sürekli yüksek talep nedeniyle olduğu söyleniyor. Son aylarda Çin, Güney Afrika'dan önemli ölçüde daha fazla krom cevheri ve ferro krom ithal etti.

Türk Krom Cevheri Fiyatları da Arttı

Benzer bir eğilim, Haziran başından bu yana Türk krom cevheri için de gözlemlendi ve bu tarihten itibaren fiyatlar yaklaşık %2.8 oranında arttı. Krom cevheri yumrularının fiyat artışı tersine dönmüş durumda. Güney Afrika'da fiyatlar sadece %2.6'nın biraz altında artarken, Türkiye'den gelen krom cevheri yumruları yaklaşık %4.8 oranında arttı. Bu önemli artış, Asya ferro krom fiyatlarına da yansımış olup, Çin'de son dönemde %2.2'nin üzerinde artış gösterdi.

Avrupa ferro krom referans fiyatlarının sona ermesinin ardından, bu fiyat artışlarının Avrupa ve Kuzey Amerika'da ne gibi etkileri olacağı bir merak konusu.

 

 

Kaynak: Steelnews.biz