İspanyol Paslanmaz Çelik Fabrikasında Grev

Son Güncelleme: 12.03.2024 Ekleyen: MP-Editör

İspanyol paslanmaz çelik üreticisi Acerinox'ta grev, 1 ayı aşkın süredir uzlaşılamaz bir şekilde devam ediyor. Grevciler, Acerinox Grubu'nun Madrid'deki merkezi önünde planlanan bir gösteriyi erteledikten sonra, iyi niyet göstergesi olarak ve yeni bir müzakere turunu başlattığını ancak şirketin bunu kesin bir şekilde reddettiği açıklandı.

AB paslanmaz çelik piyasasında teslimat sürelerinin önemli ölçüde uzadığı görülürken, Asya’da nikel fiyatları yükselişe geçtiği için paslanmaz çelik fiyatlarında artışlar yaşanıyor.

İspanyol paslanmaz çelik grubu Acerinox'un Los Barrios tesisinde 5 Şubat'ta başlayan grev halen devam ediyor. Grev yapan işçiler tarafından defalarca engellenen A-7 Cádiz-Málaga otoyolunun açılabilmesi için polisin müdahale etmesi gerekti.

İspanyol Politikacılar Durumu Yakından Takip Ediyor

Dördüncü haftasını dolduran önemli Avrupa paslanmaz çelik fabrikasının tamamen kapatılması, Andalucia parlamentosuna kadar ulaşmış durumda ve burada grevci işçilerle Andalucia politikacıları arasında gayri resmi toplantılar gerçekleşiyor.

Ancak, şu an için anlaşma sağlanmış değil. Grup, gerekli gördükleri yeniden yapılanma önlemleriyle ilgili anlaşmazlıkta ısrarcı olurken, işçiler daha iyi çalışma koşulları ve yüksek ücret taleplerini dile getiriyorlar. Her iki taraf da müzakere etmeye açık olsa da, henüz masaya oturup anlaşmaya varamadılar.

Grevin Avrupa’daki Etkileri

İspanyol grevi, Finlandiya'daki iş duruşmalarıyla birlikte Avrupa pazarında teslimat gecikmelerine ve teslimat sürelerinin Mayıs 2024'e kadar uzamasına neden oluyor.

Asya’da Nikel Fiyatları Artışta!

Asya'da nikel fiyatlarının yükselişi paslanmaz çelik fiyatlarında artışlara yol açıyor ve piyasadaki diğer oyuncular Asya genelinde paslanmaz çelik eksikliklerinden giderek daha fazla arttığını belirtiyorlar.

Fabrika haftalarca faaliyet dışı mı kalacak?

Grevin yasa dışı olduğu belirtilirken, ilk duruşma tarihi İspanyol mahkemesi önünde 22 Mart'a kadar planlanmış değil. Bu da İspanyol paslanmaz çelik fabrikasının muhtemelen haftalarca faaliyet dışı kalacağı ve Madrid'de bir gösteri düzenlemenin çok daha olası olduğu anlamına geliyor. İspanyol medyasına göre, işçiler tarafından grev eyleminin daha da tırmanabileceğine dair spekülasyonlar mevcut.

 

Kaynak: Steel News