Çelik Ürünleri İthalatında Gümrük Vergisi Oranları Yükseldi!

Son Güncelleme: 04.01.2024 Ekleyen: MP-Editör

Türkiye, çelik ürünleri ithalatına uygulanacak 1 Ocak 2024 yılı itibariyle geçerli Gümrük Vergisi ve İlave Gümrük Vergisi oranları belirledi. Yerli üretimi desteklemek amacıyla alınan karar Resmî Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı kararları ile yürürlüğe girecek olan İstatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetveli’nde yapılan değişiklikler, Resmî Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. İthalat rejimi ve ilave gümrük vergisi kararları, Türkiye'nin uluslararası anlaşmalar ve ticaret düzenlemeleri çerçevesinde aldığı kararlarla şekillendi.

Yerli üretimi desteklemek amacıyla hazırlanan kararlar, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği Kararı ve serbest ticaret anlaşmalarının yükümlülüklerini göz önünde bulundurarak oluşturuldu. "İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Karar'da Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar" Resmî Gazete'de yayımlanarak duyuruldu. SteelRadar’ın haberine göre; bu gümrük vergisi artışları, demir çelik ürünleri başta olmak üzere toplamda 4 bin 222 farklı sanayi ürünü için geçerli olacak şekilde düzenlendi. Karara göre çeşitli çelik ürünlerinde önemli değişikliklere gidildi.

Sıcak haddelenmiş ve çekilmiş alaşımlı çubuklarda gümrük vergisi %10’dan %35’e yükseltildi. Sadece dövülmüş alaşımlı çubuklara ise %25 İlave Gümrük Vergisi eklendi.

Eni 600 mm olan alaşımlı galvaniz saclara %20 İlave Gümrük Vergisi getirildi. Belirli bir ürün grubundaki İlave Gümrük Vergisi ise %6'dan %15'e çıkarıldı.

İlave vergi oranı %11 olan 600 mm sıcak haddelenmiş sacların İlave Vergi Oranı %15’e çıkartılırken, 600 mm soğuk haddelenmiş saclara %17 İlave Gümrük Vergisi getirildi. Gümrük Vergisi %8 olan paslanmaz soğuk haddelenmiş saclar vergisi %12 ‘ye çıkartıldı.

Boyalı sac, galvanızli sac ve teneke gibi ürünlere, gümrük vergisi uygulanmayan kaplanmış sac ürünlerinin tamamına %20, kaplanmamış soğuk haddelenmiş sac ürünlerine ise %17 İlave Gümrük Vergisi getirildi.

Dövülmüş çubuklara ve diğer çubuklara %25, profillere %17, tellere %25, paslanmaz çelikten diğer yassı haddelere %2, paslanmaz çelikten tellere %5, alaşımlı çelikten çinko ile kaplanmış yassı haddelere %20, alaşımlı çelikten diğer yassı haddelere %15, siliko manganez çeliğinden çubuklara %10, alaşımlı çelikten diğer çubuklar (Sadece Dövülmüş), diğer alaşımlı çelikten teller %5, dökme demirden ince ve kalın borular, içi boş profillere %20, kaynaklı borulara %5, paslanmaz ve alaşımlı çelikten diğer kaynaklı borulara %5, paslanmaz çelikten kaynaklı diğer borular, soğuk çekilmiş, %12, paslanmaz çelikten kesiti dikdörtgen şeklinde diğer borulara %12,paslanmaz ve paslanmaz hariç demir çelikten kaynaklı diğer borulara %5 İlave Gümrük Vergisi getirildi.

 

Kaynak: https://www.tucsa.org/tr/haber_detay.aspx?haber=4492