Paslanmaz Çelikte Vergi Tartışmaları Büyüyor!

Son Güncelleme: 18.05.2024 Ekleyen: MP-Editör

Paslanmaz çelik sektöründe Ocak ayında ithalata getirilen ek vergilerle başlayan tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Yıllık tüketimi 1 milyon tonu bulan sektörde, Posco Assan’ın antidamping başvurusu yaptığı iddiaları endüstri temsilcilerini harekete geçirdi. Posco'nun da ithalatçı olduğunu savunan sektör temsilcileri, bu başvurunun küçük ev aletleri, mutfak eşyaları, beyaz eşya gibi sektörlerde büyük tepki yarattığını belirtti.

Paslanmaz çelik, Türkiye'de sadece haddeleme olarak üretiliyor ve soğuk haddelenmiş paslanmaz çelik ithalatında uygulanan vergi oranı Ocak 2024'te %8'den %12'ye çıkarıldı. Bu artış, başta endüstriyel mutfak ve beyaz eşya sektörleri olmak üzere ana sanayi temsilcilerinden eleştiri aldı. Sektör temsilcileri, bu vergi artışının rekabet gücünü zayıflattığını ve maliyet artışına neden olduğunu savunuyor.

Posco Assan, ithal ettiği ham çeliği haddeleyerek üreticiye tedarik eden bir firma olarak, yeni bir antidamping başvurusu yaptı. 24 Mayıs’ta düzenlenecek basın toplantısında, on sektör derneğinin başkanları bu durumu protesto edecek. Posco Assan ise %12 gümrük vergisinin yeterli olmadığını ve Çin ile Endonezya’dan gelen kalitesiz ürünlere karşı daha yüksek vergi uygulanması gerektiğini savunuyor.Sektör temsilcileri, Posco Assan’ın ithal ettiği sıcak hadde sacını sadece inceltip sattığını, bu nedenle üretici olmadığını belirtiyor. Posco Assan’ın bu talepleri, sanayiciler ve ihracatçılar üzerinde yüksek maliyet baskısı oluşturduğu için eleştiriliyor.

Beyaz eşya sanayicileri, yeni bir verginin ihracatı olumsuz etkileyeceğini ve hammadde temininde istikrarsızlık yaratacağını dile getiriyor. Yassı çelik ürünlerindeki değişimlerin sektörü doğrudan etkilediğini ve ithalat kanalının açık kalması gerektiğini vurguluyorlar.

“Üretim için Togg benzeri bir girişim kurulsun”

Türkiye paslanmaz çelik sektörü, yıllık 1 milyon ton tüketimi yerli üretimle karşılamak için ‘üretici’ arıyor. Tam entegre bir üretim tesisi için 7-8 milyar dolarlık bir yatırım gerektiğini açıklayan Paslanmaz Sanayici ve İş İnsanları Derneği (PASİD) Başkanı Arslan Küçükemre, Türkiye’de daha önce Çolakoğlu’nun paslanmaz çelik üretimini deneyerek ‘üretilebileceğini’ gösterdiğini dile getirmişti.

Küçükemre, “Şu anda bir üretim tesisi için gerekli olan 1 milyon tonluk talebe gelindi. 1 milyon ton üretim kapasitesine sahip bir tesis artık kurulabilir. Yıllık ithalatın 2-2,5 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde 4-5 yıllık ithalat karşılığında bu yatırım yapılabiliyor. Böyle bir yatırımla Türkiye’nin çok önemli bir ithalat kaleminin önüne de geçilebilir. Devlet destek verir ve Togg gibi bir yatırım grubu kurulursa bizim ve tüm çelik sektörünün bu konuda elini taşın altına koyacağını biliyoruz” açıklamasını yapmıştı.

 

 

Kaynak: dunya.com