Kızıldeniz'deki Güvenlik Krizi İthalat ve İhracatları Olumsuz Etkilemeye Başladı

Son Güncelleme: 25.01.2024 Ekleyen: MP-Editör

Yemen'deki Husilerin, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına karşılık ticari gemilere yönelik eylemleri Asya ile Avrupa arasındaki mal akışını kesintiye uğratırken, yeni bir tedarik zinciri krizi riskini artıran bu durum küresel ekonomiye de yansımaya başladı.

Hint paslanmaz çelik üreticisi Jindal Stainless Limited'in (JSL) Genel Müdürü Abhudhay Jindal, 19 Ocak Cuma günü yaptığı açıklamada, Kızıldeniz bölgesindeki güvenlik krizinin şirketin ihracatını riske attığını ve dördüncü çeyrek için belirlenen ihracat hedefini aşağı çekmek zorunda bıraktığını söyledi.

Bu yüzden 2023-24 mali yılının dördüncü çeyreği (Ocak-Mart) için %15 olarak belirlenen paslanmaz çelik ihracatı artış hedefi %12'ye düşürüldü.

Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi; “Kızıldeniz krizi nedeniyle hem Avrupa'ya ulaşma süresi hem de maliyetler arttı. Bu sorun çözülmediği sürece dördüncü çeyrek ihracatımızın olumsuz etkilenmesi bekleniyor. Jeopolitik sorunlar ve Avrupa'nın yavaş toparlanması da önümüzdeki döneme ilişkin temkinli davranmamızda rol oynuyor. Dördüncü çeyrekte ihracat satışlarında bir düşüş bekliyoruz, bu nedenle ihracattaki büyüme hedefimizi %15'ten %12'ye revize ettik."

Piyasadaki tüm zorluklara rağmen, güçlü yerel talebin desteğiyle önümüzdeki döneme iyimser yaklaştıklarını ve satış hedeflerini koruduklarını belirten Abhudhay Jindal, küresel paslanmaz çelik piyasasındaki yavaşlamaya rağmen yerel pazarda istikrarlı bir büyüme olduğunu ifade etti.

Şirketin yönetim kurulunun aynı zamanda İspanya'daki Iberjindal şirketinin tamamını bünyesine katması için onay verdiğini söyledi. JSL, şu anda servis merkezi olarak faaliyet gösteren şirketin %65 hissesine sahip.

Abhudhay Jindal konuyla ilgili olarak, “Avrupa’da paslanmaz çelik talebi güçlü. Iberjindal'in tamamen bünyeye katılması İspanya, Portekiz, Fransa ve İtalya'daki müşterilerimizin ilgisini çekti ve bizimle iş ortaklıklarını geliştirmek istediklerini dile getirdiler. Artan bu talebi karşılamak için depolama ihtiyacının yanı sıra servis merkezleri de önemli bir ihtiyaç haline geliyor,” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin İthalatı ve İhracatı da Sekteye Uğradı

Kızıldeniz’de yaşanan kaos, küresel tedarik zincirindeki kırılmaların yanı sıra Türkiye’nin dış ticaretini de sekteye uğratıyor. Görüştüğümüz TİM, İTO ve önde gelen STK’ların temsilcileri,  hem ithalat hem de ihracat tarafında sıkıntıların arttığını dile getiriyor. Bir yandan uzayan süreler nedeniyle hammadde ve ara mamul ithalatında gecikmeler yaşayan sanayicinin, diğer yandan ihracat siparişleri de düşüşe geçti. Bazı ihracatçılar siparişlerinin yurt dışındaki alıcısı tarafından ötelendiği ifade edilirken, Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Albert Saydam da Avrupa’daki otomotiv ana sanayi firmalarının Türkiye’ye verdikleri siparişlerde azalma gözlemlediklerini söyledi. Diğer yandan, artan lojistik maliyetler iç piyasada da fiyatların artmasına neden oluyor. Ötelenen siparişler nedeniyle malların depolarda yoğunluk oluşturması da piyasada yaşanan bir diğer sorun olarak öne çıkıyor.

 

Kaynak: https://tr.steelorbis.com/celik-haberleri/guncel-haberler/kizildenizdeki-guvenlik-krizi-jindal-stainless-limitedin-ihracatini-olumsuz-etkiledi-1324194.htm?searchKey=paslanmaz%20%C3%A7elik&sc=article