ArcelorMittal Küresel Çelik Pazarındaki Önde Gelen Konumunu Kaybediyor

Son Güncelleme: 12.12.2023 Ekleyen: MP-Editör

2022'de şirket, küresel çelik üreticileri sıralamasında ikinci sırada yer aldı. 2023'te ise Çinli şirketlerin ArcelorMittal'i üçüncü sıraya yerleştirmesi olası.

Rusya'nın Ukrayna'ya tam ölçekli saldırısının başlangıcından beri gözlemlenen kapasite aşımı ve kötüleşen çelik piyasa koşulları, özellikle dünya çapında tesisleri bulunan ArcelorMittal gibi büyük üreticileri olumsuz etkiledi.

ArcelorMittal'in çoğunlukla Avrupa'da yer alan çelik üretim kapasitesinin savaşın şirketin üretim sonuçları üzerinde önemli bir etkisi var. Makroekonomik sorunlar, yükselen üretim maliyetleri, nihai ürünlere düşük talep ve diğer faktörler, Avrupa bölgesinin sonuçlarını son iki yıldır olumsuz etkiliyor. Ayrıca, şirketin Ukrayna birimi savaş sırasında kapasite kullanımını önemli ölçüde azaltmış durumda.

2023'ün Ocak-Eylül döneminde ArcelorMittal, çelik üretimini %3,1 düşürerek - 44,4 milyon tona indirdi ve 2023'ün üçüncü çeyreğinde %2 artışla - 15,2 milyon tona yükseltti. Bu da, şirketin 2022'de ürettiği kadar çelik üretmeyeceği anlamına geliyor çünkü dördüncü çeyrek sonuçlarının, Avrupa, Afrika ve Brezilya'daki bazı tesislerde üretim durdurma ve kısıtlamaları ile Kazakistan'daki bir tesisin kaybı nedeniyle üçüncü çeyreğe göre daha kötü olması beklenmekte.

2022'de ArcelorMittal, %14,6 düşüşle 59 milyon ton çelik üretimi gerçekleştirdi. Şirket o zaman Çin Baowu Group'un (131,8 milyon ton) ardından küresel çelik üreticileri arasında ikinci sıraya yerleşmişti. Çin'in Ansteel Group'u (55,65 milyon ton), küçük bir farkla üçüncü sırada yer almıştı. Bu yıl Çin, çelik üretimini artırmaya devam ediyor ve henüz üretim kısıtlamaları uygulanmadığı için, Ansteel ile ArcelorMittal arasındaki farkın daha da azalması veya Çinli üreticinin ikinci sıraya yükselmesi beklentilerini artırıyor.

ArcelorMittal'in 2023'ün dördüncü çeyreğinde sonuçlarının kötüleşmesi muhtemel görünüyor, çünkü şirket, sonbaharın başından itibaren özellikle Belçika, Fransa, Almanya ve Bosna-Hersek'teki tesislerinde Avrupa operasyonlarını askıya almaya veya azaltmaya başladı. Askıya alınan kapasiteler, Belçika'daki BF A, Fos-sur-Mer'deki (Fransa) BF No. 1, Zenica'daki (Bosna-Hersek) BF ve haddehaneler ile Krakow'daki kok fırınlarını içeriyor. Hamburg ve Bremen'deki (Almanya) ve Sosnowiec'teki (Polonya) tesislerinde bazı üniteler sonbahar ve kış dönemlerinde geçici olarak kapatıldı. Şirket, karlı olmadığı için Polonya'daki boru bölümünü kalıcı olarak kapatmaya karar verdi.

ArcelorMittal ayrıca likidite sorunları yaşıyor ve İtalya'daki en büyük ve tek entegre çelik üreticisi olan Acciaierie d'Italia (ADI) çelik üretimini kesiyor. Şirketin %62'si ArcelorMittal'e, %38'i ise Invitalia'ya ait. Şu anda ana hissedarın kurtarma ve daha fazla gelişime yatırım yapma isteksizliği nedeniyle kapanmanın eşiğinde.

Avrupa bölgesine ek olarak, şirketin Güney Afrika ve Brezilya varlıkları da durdurulmuş durumda.

Son zamanlarda, ArcelorMittal Brasil, yerel talebin düşüklüğü ve olağanüstü düzeydeki ithalatlar nedeniyle Güneydoğu Brezilya'daki üç çelik fabrikasında üretimi geçici olarak durdurduğunu doğruladı. Geçici kapanma, uzun mamullerin önemli bir üreticisi olan Juiz de Fora'daki tesisleri, Piracicaba ve Resende'yi etkiliyor ve Aralık ayına kadar sürecek olan "teknik" bir ara veriyorlar. Bu durumun ülkedeki çelik üretiminde yılda yaklaşık 1,2 milyon tonluk bir düşüşe neden olacağı aşikar.

ArcelorMittal Güney Afrika (AMSA), Kasım sonunda uzun mamul işlemlerini sonlandırmayı planladığını duyurdu. Bu kararın alınmasında, az talep, süregelen altyapı sorunları ve kötüleşen enerji krizinin etkisi büyük. Bu durum aynı zamanda Newcastle Works, Vereeniging Works ve Newcastle Works ürünlerini hammadde olarak kullanan haddehaneleri etkileyecek.

Ayrıca, sürekli ölümlü kazalar nedeniyle Kazak yetkilileri, ArcelorMittal Temirtau'nun hissedarlarıyla yatırım iş birliğini sonlandırma kararı aldı. Ülke, Aralık 2023'e kadar, adı açıklanmayan bir Kazak yatırımcının fabrikayı devralma anlaşmasını kapatmayı planlıyor.

ArcelorMittal'in Ukrayna birimi şu anda kapasitesinin %30'unda faaliyet göstermesi sebebiyle, 2023'ün ilk yarısında 390 bin ton çelik üretimi gerçekleştirerek, yıllık %57 düşüşe sebep oldu. Savaş ortamında, şirket, top atışı tehdidi ve lojistik sorunlar nedeniyle üretimi artıramıyor.

"Andriy Glushchenko, GMK Center analisti, 'Birkaç yıl önce ArcelorMittal, üretim hacmi açısından küresel lider konumunu Çinli şirketlere devretti. Bunun yerine, ArcelorMittal ürün kalitesine odaklandı. Üretimin azaltılması, bu stratejinin mantıklı bir sonucudur. Üstelik, üretim kesintileri şimdi piyasa koşullarıyla ilgili ek nedenlerle açıklanabilir'" dedi.

2023'ün Ocak-Eylül döneminde, Ukrayna ve Kazakistan'daki tesisleri içeren ArcelorMittal'in ACIS segmenti, çelik üretimini %6,8 azaltarak yıllık bazda 5,18 milyon tona düşürdü.

Bu faktörlerin etkisi, ArcelorMittal'in küresel çelik pazarındaki önemini giderek azaltıyor. Şirket, Asya şirketleri tarafından devralınmakta olan önde gelen konumunu muhtemelen koruyamayacak gibi görünüyor.

Kaynak: https://gmk.center/en/infographic/how-arcelormittal-is-losing-its-leading-position-in-the-global-steel-market/