AST, Noel Tatili Döneminde Üretimi Durdurmayı Planlıyor

Son Güncelleme: 13.12.2023 Ekleyen: MP-Editör

Acciai Speciali Terni (AST), Aralık ve Ocak ayı içerisindeki Noel tatili için de üretimi durdurmayı planlıyor.

Kasım 2023 sonu olan 28 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında da üç gün süreyle üretimi durdurmuş olan Acciai Speciali Terni (AST), Aralık ve Ocak ayı içerisindeki Noel tatili için de üretimi durdurmayı planlıyor. Arvedi Group'un bir parçası olan AST'nin, bu kararı çelik piyasasındaki yavaşlama ve enerji kaynaklarının yüksek maliyeti dolayısıyla aldığı öne sürülüyor.

AB pazarındaki sipariş hacminde ortaya çıkan düşüşe bağlı olarak, Eylül-Ekim aylarında taleplerin yükselmesi sonrası bu kararın alındığı kaynaklar tarafından bildirilirken, ekonomik belirsizlik ve siparişlerdeki yavaşlama, İtalya'da paslanmaz çelik üretiminin hacmini ve kar'ını olumsuz etkilediği de belirtildi. Assofermet'e göre, talep zayıf seyrederken üretim maliyetleri de artış gösteriyor. Bu durumun, sektörün 2023 yılında en kötü marj daralması ile karşı karşıya kalacağına vurgu yaptığı bildiriliyor.

Kaynağın Ekim 2023 sonuçlarına göre, İtalya'nın çelik üretim hacmi önceki aya göre %1,4 oranında düşüş yaşayarak 1,93 milyon tona gerilemiştir. Ocak-Ekim 2023 sonuçlarına göre ise İtalya, çelik üretimini 2022 yılının aynı ayına kıyasla %3,4 oranında azaltarak 17,87 milyon tona düşürmüştür.

Kaynak: https://www.steelradar.com/en/haber/astde-noel-tatili-uretim-kesintisi/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=dailynewsletter_20231213