Türkiye’de ana metal sanayi yurt dışı satış fiyatları Ekim ayında aylık %1,3 yükseldi

Son Güncelleme: 20.11.2023 Ekleyen: MP-Editör

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan istatistiklere göre, genel yurt dışı üretici fiyatları endeksi (YD-ÜFE)* bu yılın Ekim ayında bir önceki aya kıyasla %1,35, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla %57,25 yükseldi. Ülkede YD-ÜFE on iki aylık ortalamaya göre %51 artış göstermiş oldu.

Söz konusu ayda yerel ana metal sanayisi için yurt dışı üretici fiyatları endeksi aylık %1,3 ve yıllık %40,1 artış gösterdi. Bununla birlikte 12 aylık süre içerisinde ana metal sanayisinde yurt dışı üretici fiyatları endeksi ortalama %37,3 arttı.

Öte yandan aynı ayda makine ve teçhizatı hariç olmak üzere metal eşya sektörü için yurt dışı üretici fiyatları endeksi bir önceki aya kıyasla %2,4 yükselirken geçtiğimiz yılın Ekim ayına kıyasla %58,6 yükseldi. Söz konusu sektörde yurt dışı üretici fiyatlarının 12 aylık dönemdeki ortalama artış seviyesi ise %57,8 olarak kaydedildi.

*Yurt dışı fiyat üreticileri endeksi (YD-ÜFE), Türk üreticilerin yurt dışına sattıkları ürünlerin fiyat değişimlerini yansıtmaktadır.