Paslanmaz Çelikten Oluşan Yüzen Sergi: Salmon Eye!

Son Güncelleme: 02.05.2024 Ekleyen: MP-Editör

Norveç'in Hardangerfjord kentinde yer alan Salmon Eye, paslanmaz çelik panellerden oluşan bir cepheye sahip, Kvorning Design tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş yüzen bir sergi ve su ürünleri ziyaretçi merkezidir. Bu benzersiz yapı, sürdürülebilir mimari ve balıkçılık endüstrisinin birleşimini temsil ediyor.

Salmon Eye, sergilere ev sahipliği yapmak ve sürdürülebilir su ürünleri yetiştiriciliğinin olanakları hakkında bilgi sağlamak amacıyla geliştirildi. Danimarkalı sergi tasarım stüdyosu Kvorning Design, yerel somon yetiştirme şirketi Eide Fjordbruk ile iş birliği yaparak bu proje için benzersiz bir yaklaşım benimsedi.

Yapının dış cephesi, 9.500 paslanmaz çelik plakadan oluşuyor ve bir balığın pullu derisini taklit ediyor. Kvorning Design, bu çelik panellerin deseni ve boyutlarının, yapıya somon derisi gibi bir görünüm kazandırdığını belirtiyor. Ayrıca, bu paslanmaz çelik malzemenin dayanıklılığı ve ışık yansıtma özellikleri, uzaktan yapıyı bir somon balığının derisi gibi gösteriyor.

Salmon Eye, sürdürülebilir mimari özellikler taşıyor ve elektrikli feribotla erişilebiliyor. Yapı, sarmal bir merdivenle birbirine bağlanan bodrum, zemin ve birinci kattan oluşuyor. Ayrıca, açık hava çatı terası çevredeki fiyortların ve dağların muhteşem manzarasını sunuyor.

Kvorning Design, "Sürdürülebilir mimari Salmon Eye, balık çiftliği yetiştirmenin olası sürdürülebilir yolları hakkında öğrenme oturumlarını ve tartışmaları kolaylaştırmak için tasarlanmıştır." diyor. Paslanmaz Çelikten oluşan bu benzersiz yapı, sürdürülebilirlik ve teknolojik yeniliklerin bir araya geldiği bir örnek olarak öne çıkıyor.