Paslanmaz Çelikle Kaplanan St. Luis Kemeri Hakkında Bilinmeyenler

Son Güncelleme: 27.03.2024 Ekleyen: MP-Editör

630 fit yüksekliğindeki bir anıt olan St. Louis’in yükselen Gateway Arch'ı Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yüksek anıt ve dünyanın en yüksek kemeridir. Amerikalı-Finli mimar Eero Saarinen tarafından tasarlanan kemer, bir mühendislik başarısıydı - aslında pek çok kişi ayakta kalacağını düşünmüyordu. Ancak, onu inşa eden mimarlar, mühendisler ve işçilerin bir kanıtı olarak, Gateway Arch uzun zamandır ayakta kalarak zamanın testinden geçti. Resmi olarak 1965'te açıldı.

İkonik bir dönüm noktası olsa da, paslanmaz çelik kaplı St. Lusi Kemeri hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik.

1. Paslanmaz Çelik Kaplı Kemeri ve çevresindeki parkı inşa etmek için St. Louis'in kırk bloğu yıkıldı.

St. Louis şehir mühendisi W. C. Bernard'ın "zorunlu bir gecekondu temizleme programı" dediği programda, paslanmaz çelikle kaplı kemer için alan yaratmak amacıyla 290 işyerinin bulunduğu düzinelerce depo ve dökme demir bina yerle bir edildi.

2. Paslanmaz Çelik Kaplı Kemerin iki ayağı ayrı ayrı inşa edilmişti ve eğer ölçüleri bir inçin 1 / 64'ü kadar küçük olsaydı, tepede birleşemezlerdi.

Kemerin paslanmaz çelik parçaları Pennsylvania'dan trenle gönderildi ve sahada monte edilmeleri gerekiyordu. Kaynakçılar, ölçümlerinin hassas olmasını sağlamak için olağanüstü dikkatli çalışmak zorundaydı. İzin verilen hata payı yarım milimetreden azdı. İnşaat işçileri ürünlerinden emin olsalar da, birçok kişi kemerin üst kısmındaki son parça bacaklara bağlanmak için yerleştirildiğinde kemerin başarısız olacağını tahmin ediyordu.

3. Paslanmaz Çelik Kaplı Projenin sigorta şirketi, inşaat sırasında 13 işçinin hayatını kaybedeceğini öngördü.

İnsanların havada yüzlerce metre güvenlik ağları olmadan çalıştığı zorlu bir inşaat süreciyle, sigortacıların hayat kayıplarının olmasını beklemesi çok da şaşırtıcı değil. Ancak inşaat sırasında kimse hayatını kaybetmedi. Paslanmaz Çelik kaplı yapı ile ilişkili tek ölüm, 1980'de bir uçaktan kemerin tepesine paraşütle atlayan ve oradan da yere atlamaya çalışan Kenneth Swyers'ın ölümüydü. Yardımcı paraşütü açılmadı ve düşerek hayatını kaybetti.

4. Paslanmaz Çelik Kaplı Anıtın tasarım yarışmasını Eliel veya Eero Saarinen'in kazanıp kazanmadığı konusunda kafa karışıklığı vardı.

Yarışmaya hem baba hem de oğul katıldı ve kazanan olarak Eero seçilmesine rağmen, kafası karışan yetkililer yanlışlıkla Eliel'e kazandığını söyledi. Mimarlar ve aileleri, hatayı düzeltmek için bir telgraf geldiğinde kıdemli Saarinen'e kadeh kaldırmak için bir kutlaması yapıyordu.

5. Paslanmaz Çelik Kaplı Kemer uzunluğu kadar genişliği ile de dikkat çekti.

Öyle görünmese de, paslanmaz çelik kaplı kemer 630 fit uzunluğunda ve 630 fit genişliğindedir. Kemere her zaman doğrudan bakmadığınız için, genişliğinden çok daha uzun olduğu yanılsamasını yaşarsınız.

6. Benzersiz tramvay sistemi, resmi mühendislik eğitimi olmayan bir adam tarafından icat edildi.

Paslanmaz çelik kaplı kemerin kavisli şekli nedeniyle, normal bir asansör ziyaretçileri tepeden aşağıya getiremezdi. Saarinen'in firması sorunu çözmek için Illinois Moline'deki Montgomery Elevator Company'yi aradı. Ailesi asansör işinde olan ve üniversite terk olan Dick Bowser, Saarinen'in firmasında çalışan bir arkadaşını ziyaret etti ve bu arkadaşı onun mimarla olan bağlantısını sağladı. Bowser'dan sistemi sadece iki hafta içinde tasarlaması istendi. Onun çözümü, kısmen asansör ve kısmen dönme dolap olan bir tramvaydı - bugün ziyaretçileri paslanmaz çelik kaplı kemerin tepesine çıkaran sistem budur.

7. Başkan Eisenhower hariç başkanların zirveye çıkmasına izin verilmiyor.

Gizli Servis, güvenlik kaygıları nedeniyle tüm başkanların paslanmaz çelik kaplı kemere çıkmasını yasakladı. Tek istisna, 1954'te paslanmaz çelik kaplı kemerin inşası emrini imzalayan Dwight D.Eisenhower'dı.

8. Paslanmaz Çelik Kaplı Kemerin mevcut renovasyonu, onu inşa etmenin orijinal maliyetinin iki katından daha pahalı.

Paslanmaz Çelik Kaplı Kemer 1960'ların başında inşa edildiğinde, inşa edilmesi 13 milyon dolara veya enflasyona göre ayarlandığında bugün 100 milyon dolara mal oldu. Kemer şu anda parkın yenilenmesi, müzenin genişletilmesi, bir kafenin eklenmesi ve su baskınını önlemek için nehir kıyısının yükseltilmesini içeren 380 milyon dolarlık bir tadilattan geçti.

 

Kaynak: SteelRadar