Paslanmaz Çeliğin Tarihçesi

Son Güncelleme: 29.11.2023 Ekleyen: MP-Editör

Bin yılı aşkın bir süredir kullanımda olan demirden farklı olarak Paslanmaz Çelik, ilk kez yaklaşık olarak 100 yıl önce üretildiğinden malzeme bilimi dünyasında nispeten yenidir. Metalin modern yaşamın hemen hemen her alanında, her yerde bulunduğu göz önüne alındığında, buna ilk başta inanmak zor görünebilir, ancak bu sadece paslanmaz çeliğin ne kadar önemli bir icat olduğunun bir kanıtıdır. Paslanmaz Çelik, modern dünyada devrim yarattı ve sağlık, catering ekipmanlarından otomotiv ve inşaat endüstrilerine kadar hemen hemen her imalat sektöründe uygulama alanı buldu. Ayrıca bakır, alüminyum ve karbon çeliği gibi daha geleneksel rakip malzemeleri geride bırakmıştır.

Paslanmaz Çeliğin başarısının sırrı inanılmaz fiziksel ve kimyasal özelliklerinde yatmaktadır. Paslanmaz çelik, yüksek korozyon direncine, ısı direncine (1200°C'ye [2192°F] kadar), şekillendirilebilirliğe ve kaynaklanabilirliğe , dayanıklılığa sahiptir.  Üstelik paslanmaz çelik pek çok maddeye kolayca tepki vermez ve özel, aşındırıcı olmayan alaşımlarla karşılaştırıldığında ucuzdur. Geçtiğimiz yüzyılda metalurjistler paslanmaz çelik yapmak, özelliklerini kontrol etmek ve bunları tutarlı kalitede seri üretmek için yöntemler icat etti ve geliştirdiler.

İşte 2013 yılı, bu olağanüstü metalin icadının yüzüncü yılını işaret ediyor.

Paslanmaz Çeliğin İcadı

1913'te İngiltere'nin Sheffield kentinden Harry Brearley 'paslanmaz' çeliği keşfetti. Daha önce birçok girişimde bulunulmasına rağmen Brearley, %12,8 krom içeriğine sahip ilk gerçek paslanmaz çeliği icat etme konusunda itibar kazandı. Paslanmayan bir metal elde etmek için erimiş demire krom eklemişti. Krom, korozyona karşı direnç sağladığı için önemli bir bileşendir. Bu keşiften sonra Sheffield'ın kendisi çelik ve metalurji ile eşanlamlı hale geldi.

Brearley, Birinci Dünya Savaşı'nın başlangıcında İngiliz ordusu için silah namlularının iç yüzeylerinin aşınması sorununu çözmeye çalışırken bu keşfe rastladı.

İlk keşiften sonra paslanmaz çelikte oldukça hızlı bir ilerleme kaydedildi. 1919'da Elwood Haynes, martensitik paslanmaz çelik üzerine bir patent aldı; 1929'da Lüksemburg'dan William J. Kroll, yağışla sertleşen paslanmaz çeliği keşfeden ilk kişi oldu ve 1930'da dubleks paslanmaz çelik ilk olarak İsveç'teki Avesta Ironworks'te üretildi.

Paslanmaz Çelik Tarihinde Kilometre Taşları

Paslanmaz çeliğin olağanüstü özellikleri yıllar içinde yavaş yavaş fark edildi ve aşağıda paslanmaz çelik tarihindeki bazı önemli anların ana hatlarını çizen kısa bir zaman çizelgesi yer alıyor.

 • 1919 ve 1923 yılları arasında, Sheffield'da paslanmaz çelik kullanımı cerrahi neşter, alet ve çatal bıçak takımı imalatına uyarlandı.
 • 1920'lerin başında çeşitli krom ve nikel kombinasyonları test edildi. Paslanmaz çeliğe, çelikteki krom ve nikel yüzdesini belirtmek için “18/8” adı verildi.
 • 1925 yılında nitrik asidi depolamak için paslanmaz çelik bir tank kullanıldı, böylece bu eşsiz metalin korozyona karşı direnci ortaya çıktı.
 • 1926 yılında paslanmaz çelikten yapılan ilk cerrahi implantlar gerçekleştirildi.
 • Paslanmaz çeliğin hijyenik yönü, 1928'de bira demlemek için ilk paslanmaz çelik fermantasyon kabı kullanıldığında ortaya çıktı. O zamandan beri yiyecek ve içecek endüstrisi bu metali yaygın olarak kullandı.
 • 1930'lu yıllarda ABD'de ilk paslanmaz çelik tren inşa edildi.
 • 1931 yılı ilk paslanmaz çelik uçağın yaratılmasına tanık oldu.
 • 1935 yılına gelindiğinde paslanmaz çelik mutfak lavaboları yaygın olarak kullanılmaya başlandı.
 • Bir ses kayıt makinesi için 0,1 mm çapında bir tel yapmak için 430 paslanmaz çelik (ferritik krom alaşımı) kullanıldı.
 • 1954 yılında ilk paslanmaz çelik su altı TV kamerası üretildi.
 • 1966 yılında Fransa'da paslanmaz çelik türbin kanatlarına sahip ilk gelgit enerji santrali tamamlandı.
 • 1980'lerde Thames Nehri üzerinde dünyanın en uzun hareketli sel bariyerini inşa etmek için paslanmaz çelik kullanıldı.
 • Küresel paslanmaz çelik üretimi 2010 yılında 31 milyon metrik tona ulaştı.
 • 2010 yılında Çin'de yaklaşık 11 milyon paslanmaz çelik tamburlu çamaşır makinesi üretildi.

Son 100 yılda yaklaşık 100 kalite paslanmaz çelik geliştirildi ve ticari olarak satışa sunuldu. Paslanmaz Çelikler, martenistik, ferritik, östenitik ve dubleks olmak üzere dört ana aile grubuna girer. Ferritik ve martensitik paslanmaz çelikler manyetiktir, östenitik paslanmaz çelikler ise manyetik değildir. Bunlara değişen miktarlarda nikel, titanyum ve bakır gibi diğer alaşım metalleri eklenir. Paslanmaz çeliğin genel özelliklerini geliştirmek için karbon ve nitrojen de eklenir.

Günümüzde Paslanmaz Çelik

Paslanmaz çelik, yapay kalp kapakçıklarındaki en küçük yapısal parçalardan en büyük mimari yapılara kadar sayısız uygulama alanı bulmuştur. Chicago'daki Bulut Kapısı heykeli gibi dünyaca ünlü birçok anıt, paslanmaz çelik kullanılarak inşa edilmiştir.

Karbon emisyonlarını azaltmanın önemi konusunda farkındalığın artmasıyla birlikte bir çok ülke, korozyona dayanıklı ve uzun hizmet ömrüne sahip, dolayısıyla sık sık değiştirme ve onarım gerektirmeyen paslanmaz çeliği teşvik etme konusunda isteklidir. Ek olarak, paslanmaz çelik de %100 geri dönüştürülebilir ve yeniden işlendiğinde bozulmaz, böylece birden fazla yaşam döngüsüne olanak tanır. Paslanmaz çeliğin sürdürülebilirliği diğer metallerle karşılaştırıldığında eşsizdir.